Aktualnie przeglądasz: Gry » Niezbędnik gracza » Katakana

Katakana

Katakana to również zbiór znaków oznaczających sylaby (podobnie jak hiragana), używa się ich jednak do zapisu słów obcego pochodzenia. Z uwagi na fakt, że Japończycy ze szczególnym upodobaniem stosują słowa zapożyczone (głównie z angielskiego), również z tymi znakami można zetknąć się niezwykle często. Również imiona obcokrajowców zapisuje się przy wykorzystaniu katakany.

Poniższa tabelka (stworzona na podstawie "Słownika japońsko-polskiego" wyd. Wiedza Powszechna) przedstawia znaki z katakany:


A I U E O
KA KI
KU
KE
KO
SA
SHI
SU
SE
SO
TA
CHI
TSU
TE
TO
NA
NI
NU
NE
NO
HA
HI
FU
HE
HO
MA
MI
MU
ME
MO
YA
  YU
  YO
RA
RI
RU
RE
RO
WA
 
N
 
GA GI GU GE GO
ZA JI ZU ZE ZO
DA JI ZU DE DO
BA BI BU BE BO
PA PI PU PE PO
KYA
  KYU
  KYO
SHA
  SHU
  SHO
CHA
  CHU
  CHO
NYA
  NYU
  NYO
HYA
  HYU
  HYO
MYA
  MYU
  MYO
RYA
  RYU
  RYO
GYA   GYU   GYO
JA   JU   JO
BYA   BYU   BYO
PYA   PYU   PYO
O - partykuła

Jak zastosować w praktyce katakanę (na przykładzie "Princess Maker")? Podam prosty przykład: chyba wiele razy zdarzyło się Wam ujrzeć na monitorze te dwa znaczki:


Na podstawie powyższej tabelki możemy łatwo je odczytać - składają się na słowo "papa" ;) Jeśli zatem ponownie zobaczycie je na ekranie będziecie już wiedzieć, że córka zwraca się do Was ;) Jeśli przyjrzycie się uważniej wypowiadanym przez bohaterów gry kwestiom zauważycie, że katakana jest wykorzystywana stosunkowo często - Japończycy bowiem lubują się w "przeinaczaniu" słów angielskiego pochodzenia i tworzenia z nich japońskich odpowiedników. Dlatego też w grze czesto padają choćby takie słowa jak np. "dansu" (od "dance") czy "purezento" (od "present").